facebook
^zpět nahoru

 • 1 RESTAURACE
  Penzion Žďár nad Sázavou, vlastní parkoviště, ubytování Žďárské vrchy, to je Penzion Táferna. Kongresová turistika, společenská setkání, ale i rodinná rekreace, víkendové pobyty, abiturientské večírky, předváděcí akce či posezení s přáteli jsou hlavními aktivitami penzionu. Restaurace má kapacitu 45 míst. Stylové prostředí dodává pohodu pro posezení s přáteli nejen u dobrého jídla, ale i u dobrého piva. Zajišťujeme celodenní stravování pro veřejnost v restauraci a jídelně penzionu. Restaurace je v provozu jako kuřácká a jídelna je nekuřácká.
 • 2 SALÓNEK
  Jídelna je používána ke snídaním a podávání večeří pro ubytované. Upozorňujeme, že v prostorách ubytování v penzionu platí zákaz kouření. Jídelna slouží i jako oddělený salónek - možné využít pro oslavy, svatby, školení a různé prezentace. Prostor je pokrytý internetovým připojením.
 • 3 UBYTOVÁNÍ
  Zveme Vás na celoroční dovolenou do útulného rodinného penzionu situovaném v krásném a klidném prostředí Českomoravské vysočiny, v ekologicky nejčistší oblasti České republiky. V blízkosti se nachází památka UNESCO Žďár nad Sázavou - kostel sv. Jana Nepomuckého, v zámku Muzeum knihy a kolem mnoho rybníků a krásné přírody. Ubytovací kapacita - celkem pro 21 osob
 • 4 SKVĚLÁ KUCHYNĚ
  Milý přístup veškerého personálu, spolu s vyhlášenou kuchyní, přináší spokojenost všem hostům. Za zmínku stojí kvalitní polední menu, které se mění každý den s důrazem na sezónní speciality, zvěřinové hody, rybí speciality a další.
 • 5 ZAJÍMAVÉ OKOLÍ
  Zveme Vás na celoroční dovolenou do útulného rodinného penzionu situovaném v krásném a klidném prostředí Českomoravské vysočiny, v ekologicky nejčistší oblasti České republiky. V blízkosti se nachází památka UNESCO Žďár nad Sázavou - kostel sv. Jana Nepomuckého, v zámku Muzeum knihy a kolem mnoho rybníků a krásné přírody

Penzion a restaurace Táferna

všude dobře, u nás nejlépe...

Historie Táferny

Budovu dnešní restaurace Táferny dal postavit opat cisterciáckého kláštera ve Žďáře nad Sázavou Václav Vejmluva kolem roku 1720. Opat Václav Vejmluva byl synem sládka pivovaru v Brně v klášteřeu cisterciaček. Do našeho hostince proto pivo zasílal otec opata a on sám osobně chodil pivo ochutnávat, aby mělo dobrou kvalitu. Tento hostinec tedy patřil k cisterciáckému klášteru a sloužil jeho potřebám. Fungoval jako ubytovna a hospoda pro italské stavební dělníky, kteří stavěli pod vedením stavitele Jana Santiniho v r. 1719 – 1722 chrám sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře. V době stavby chrámu dostávali zde stavebníci pivo zadarmo. O stavbu naší restaurace se tedy zasloužil opat Václav Vejmluva – byl velmi vzdělaný a miloval umění. Jeho zásluhou u nás ve Žďáře vznikla světová památka, vrcholné umělecké dílo Jana Santiniho  kostel sv. Jana Nepomuckého, který byl vysvěcen 27. září 1722 – zapsaný do seznamu památek Unesca.

Z této doby také pochází název restaurace Táferna – vzniklo zkomolením z italského názvu taverna ( v překladu hospoda ).
Po dostavbě Zelené Hory sloužila ještě restaurace Táferna cisterciáckému  klášteru do r. 1791 – kdy byl klášter zrušen. Po zrušení kláštera přešla restaurace Táferna do majetku šlechty a sloužila jako zájezdní hostinec. Nejdříve jej šlechta pronajímala a potom si náš pra pra prapradědeček v r. 1840 hostinec koupil do vlastnictví. Hostinec provozovala rodina do r. 1952. Do roku 1972 zde pouze bydlela a od r. 1996 je po restituci zpět majetkem rodiny a provozován jako restaurace.

{gallery}historie{/gallery}