facebook
^zpět nahoru

  • 1 RESTAURACE
    Penzion Žďár nad Sázavou, vlastní parkoviště, ubytování Žďárské vrchy, to je Penzion Táferna. Kongresová turistika, společenská setkání, ale i rodinná rekreace, víkendové pobyty, abiturientské večírky, předváděcí akce či posezení s přáteli jsou hlavními aktivitami penzionu. Restaurace má kapacitu 45 míst. Stylové prostředí dodává pohodu pro posezení s přáteli nejen u dobrého jídla, ale i u dobrého piva. Zajišťujeme celodenní stravování pro veřejnost v restauraci a jídelně penzionu. Restaurace je v provozu jako kuřácká a jídelna je nekuřácká.
  • 2 SALÓNEK
    Jídelna je používána ke snídaním a podávání večeří pro ubytované. Upozorňujeme, že v prostorách ubytování v penzionu platí zákaz kouření. Jídelna slouží i jako oddělený salónek - možné využít pro oslavy, svatby, školení a různé prezentace. Prostor je pokrytý internetovým připojením.
  • 3 UBYTOVÁNÍ
    Zveme Vás na celoroční dovolenou do útulného rodinného penzionu situovaném v krásném a klidném prostředí Českomoravské vysočiny, v ekologicky nejčistší oblasti České republiky. V blízkosti se nachází památka UNESCO Žďár nad Sázavou - kostel sv. Jana Nepomuckého, v zámku Muzeum knihy a kolem mnoho rybníků a krásné přírody. Ubytovací kapacita - celkem pro 21 osob
  • 4 SKVĚLÁ KUCHYNĚ
    Milý přístup veškerého personálu, spolu s vyhlášenou kuchyní, přináší spokojenost všem hostům. Za zmínku stojí kvalitní polední menu, které se mění každý den s důrazem na sezónní speciality, zvěřinové hody, rybí speciality a další.
  • 5 ZAJÍMAVÉ OKOLÍ
    Zveme Vás na celoroční dovolenou do útulného rodinného penzionu situovaném v krásném a klidném prostředí Českomoravské vysočiny, v ekologicky nejčistší oblasti České republiky. V blízkosti se nachází památka UNESCO Žďár nad Sázavou - kostel sv. Jana Nepomuckého, v zámku Muzeum knihy a kolem mnoho rybníků a krásné přírody

Penzion a restaurace Táferna

všude dobře, u nás nejlépe...

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Projekt výstavby kostela vytvořil architekt Jan Blažej Santini - Aichel (1677 - 1723) mezi koncem dubna a začátkem srpna 1719. Zadavatelem stavby kostela byl opat žďárského kláštera Václav Vejmluva (1670 - 1738). Realizace projektu započala již 13. srpna 1719. Původní Santiniho dochované plány kostela se od realizace poněkud liší. Základní kámen byl vysvěcen již v rozestavěné stavbě 16. května 1720. V roce 1721 byl blahořečen Jan Nepomucký a žďárský opat Václav Vejmluva získal vzácnou relikvii - kůstku, k níž byl přirostlý mučedníkův jazyk. S tím souvisí i změna výzdoby klenby, kde měla být dle původních plánů Santiniho pouze deseticípá hvězda, k níž přibyla plastika jazyka v plamenech. V témže roce byla provedena hrubá stavba kostela a v roce 1722 byla stavba dokončena. Kostel byl vysvěcen olomouckým biskupem 27. září 1722, pouhý týden po dokončení zednických prací.

Výzdoba interiérů kostela pokračovala ještě dlouho po vysvěcení. Hlavní oltář byl realizován podle Santiniho návrhu v letech 1725 - 1727. Základy ambitů byly zřejmě vybudovány již v roce 1719. Byly zasypány a později odkryty až před výstavbou obvodové zdi. K té byly postupně dostavovány ambity s bránami a kaplemi. Roku 1729 byly již dvě z kaplí zastřešeny, v roce 1731 už chyběla střecha jen na poslední - páté. S výstavbou ambitů se začalo až několik let po dostavbě kostela. K jejich částečnému dokončení došlo v roce 1735. Ambity byly dokončeny zřejmě až v roce 1769. Vybavení všech pěti kaplí v ambitech bylo po požáru v roce 1784 odvezeno. Pozůstatky vybavení lze dnes vidět v tzv. Německé kapli, kde se dochovaly i původní malby ambitů.

V roce 1974 byl kostel zapsán do seznamu světově výjimečných staveb UNESCO. Tehdy se začalo s rozsáhlými obnovovacími pracemi, které byly ukončeny až v roce 1982. V prosinci roku 1994 byl kostel zapsán do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Okolí kostela bylo původně holé, v polovině 19. století byla Zelená hora zalesněna. Odlesnění okolí kostela začalo v roce 2006, dnes je již okolí kostela v původním stavu.